Węgiel aktywny w kosmetykach. Czy działa?

Maseczki na twarz oczyszczające, peelingi, żele do twarzy, pasty do zębów, mydło i inne preparaty z węglem aktywnym zrobiły ostatnimi czasy na półkach w drogeriach furorę. Do tej pory ludzie chcieli zmyć z siebie brud, a tymczasem produkty myjące są czarne i zawierają węgiel, który kojarzy się z czarnymi twarzami górników. O co w sumie chodzi z tym węglem aktywnym? Czy jest wart takiej sławy, jaką uzyskał?

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel drzewny, aktywny czy też aktywowany to po prostu sadza, popiół. Spalanie przy odpowiednich parametrach, a ładniej nazwany proces, czyli karbonizacja, przeprowadzany jest w temperaturze około 650 stopni, a następnie jest aktywowany chemicznie za pomocą kwasów lub pary wodnej. Taki węgiel ma bardzo dużą powierzchnię absorpcyjną – 1 gram to powierzchnia około 3 basenów olimpijskich. Jest ona niezbędna do przyciągania, wchłaniania substancji, którą cechuje się właśnie węgiel aktywny. Nie wiem, kto wpadł na pomysł wykorzystania go przy leczeniu zatruć, ale według naukowców było to praktykowane z początkiem XX wieku, a w czasach Hipokratesa podobno był stosowany do czyszczenia zębów i zasypywania ran.

Jak działa węgiel aktywny?

Ważnym wyrażeniem są tu siły międzycząsteczkowe. W zasadzie bez tych sił, chyba wszystko byłoby parą. Cząsteczki po prostu nawzajem się przyciągają. Ta wielka powierzchnia węgla natomiast udostępnia miejsce do trzymania się na niej. Siły te nie tworzą selekcji, a więc czy to są trucizny, czy składniki odżywcze, witaminy to węgiel aktywny pochłania je, o ile znajdą się blisko siebie.

Węgiel aktywny na odtrucie.

Dzięki właściwościom adsorpcyjnym, dużej powierzchni oraz grupom funkcyjnym, które występują na powierzchni węgla aktywnego, jest on przydatny w leczeniu biegunek, zatruć pokarmowych i wzdęć. Z łatwością zwiąże on, chorobotwórcze bakterie, niektóre leki, toksyny, gazy jelitowe. Jest on w całości wydalany przez organizm, więc jest w miarę bezpieczny. W miarę, co oznacza, że nie warto nadużywać węgla aktywnego, ponieważ może on też wiązać korzystne dla nas cząsteczki jak witaminy albo zdrowe bakterie jelitowe.

Czy węgiel aktywny oczyści naszą skórę?

W produktach bez tego czarnego dodatku, składnikiem myjącym są środki powierzchniowo czynne, dzięki którym jesteśmy w stanie oczyścić naszą skórę z brudu i sebum, którego sama woda nie jest w stanie zmyć ( woda i olej nie lubią się, albo inaczej – nie mieszają ze sobą :)) Minusem surfaktantów jest to, że nie są w stanie dokładnie wyczyścić nasze pory. Według producentów węgiel aktywny ma szansę lepiej oczyścić naszą skórę.

Czy są badania potwierdzające właściwości głęboko oczyszczające skórę?

Nie ma. Przynajmniej ja takich nie znalazłam. Są badania, które potwierdzają zdolność adsorpcyjną węgla, ale nie ma konkretnie odnoszących się do skóry. Nie zmienia to faktu, że węgiel aktywny ma do tego duże predyspozycje. Z wniosków, jakie nasuwają się po przeanalizowaniu badań (które potwierdzają, że węgiel aktywny potrafi absorbować olej) wynika, że maseczki na twarz mogą być skuteczne bardziej niż żele do twarzy, a wynika z czasu kontaktu absorbentu ze skórą.

Reasumując, moda na węgiel aktywny w kosmetykach, do końca z badań nie wyszła, co by potwierdzały skuteczność. Wiadomo jednak, że węgiel aktywny działa i analogia sugeruje, że potrafi oczyścić skutecznie skórę, a nawet lepiej niż środki powierzchniowo czynne, bo czyszczą dokładniej pory. Czy aby na pewno, to pewności nie mamy, ale maseczki z węglem aktywnym najprędzej dadzą nam skutki. Do tego tematu podchodzę luźniej, ponieważ tak czy owak, ten składnik nic nam nie zaszkodzi 🙂   

 

Wsparcie merytoryczne:

  • Robert W. Derlet, “Activated Charcoal—Past, Present and Future”, West J Med. 1986;
  • Khaled Okiela, Mona El-Sayed, “Treatment of oil–water emulsions by adsorption onto activated carbon, bentonite and deposited carbon”, Egyptian Journal of Petroleum, 2011
  • John K.Brooks, Nasir Bashirelahi, “Charcoal and charcoal-based dentifrices: A literature review”, The Journal of the American Dental Association, 2017
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Follow by Email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x