Szczęście i pech. Czy istnieje gen szczęścia? Czy można wyuczyć się szczęścia?

Nie wiem, czy odbieramy do końca prawidłowo definicję szczęścia.Jak wygramy w loterii mówimy, że mamy szczęście. Jak byśmy nie wsiedli do autokaru, który póżniej się rozbije w wypadku, powiemy, że mieliśmy szczęście. Mamy też szczęście jak wychowywaliśmy się w rodzinie bogatej i pełnej, niżeli biednej lub żadnej. Jeśli ktoś, jak to się mówi, jest w czepku urodzony,  ma dużo właśnie takiego szczęścia, które nie da się wytłumaczyć. Jest jeszcze poczucie szczęścia, kiedy czujemy się szczęśliwi. Każdy też ma swój powód do odczuwania szczęścia. Szczęśliwi ci, którzy mają dużo tych powodów. 

Życzymy sobie dużo szczęścia. Oby szczerze. 

Bywają też tacy, którzy pracę i zaangażowanie mylą ze szczęściem. Jacek Walkiewicz w swoim słynnym przemówieniu na konferencji Ted w 2012 roku uzmysławia nam, że słowa mają znaczenie i mówiąc, że coś się udało, nie przypisujemy sobie sprawstwa, a nic się nie dzieje z przypadku. Czasami ciężkie lata pracujemy na sukces. 

Niektórym wydaje się jednak, że ktoś naprawdę ma notoryczne szczęście, że jest mu jakoś tak łatwiej w życiu. 

Czy dinozaury miały pecha, że wyginęły? 

Gdyby iść tokiem myślenia, że istnieje gen odpowiadający za pecha lub powodzenie, to nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej. Zgodnie z zasadą ewolucji taki gen powodzenia szybko rozprzestrzeniły się i może nawet bylibyśmy nieśmiertelni, omijając szczęśliwie zagrożenia czyhające na nasze życie 🙂 Badania wykluczają taki gen, ale wiemy, że dziedziczone mogą być cechy osobowości, jak na przykład temperament. Znaczny udział czynników genetycznych obserwuje się także w procesach poznawczych, inteligencji, orientacji seksualnej, zaburzeń osobowości, nastroju, uzależnień. Na ogół,  wpływ czynników genetycznych jest mniejszy niż środowiskowych. 

Genetycznie pozytywni.

Jeśli coś może odpowiadać za to, że częściej się nam “udaje”, albo mamy “pecha” to nasze interpretowanie doświadczeń i nasza postawa, która może być pozytywna lub negatywna. Jedni widzą szklankę do połowy pełną, a inni od połowy pustą. Na powodzenie ma wpływ sporo rzeczy, które ze sobą interferują, dlatego też jesteśmy różni i niepowtarzalni.
Ja bym posunęła się o krok dalej, gdyż jestem fanką chemii kwantowej i wspomniała o tym, że cały świat to jedna wielka energia, wszystko, co nas otacza to energia, my jesteśmy energią, materię budują atomy i cząsteczki, które mają określoną energię. Poza tym wszystko jest w określony sposób ze sobą powiązane. Tak więc nurt między innymi pozytywnego myślenia, jest coraz bardziej wytłumaczalny, ale o tym jeszcze innym razem. 

Szczęśliwszy ten, kto ma dłuższy allel genu 5-HTTLPR.

Gen ten jest transporterem serotoniny, która odpowiada za nasze poczucie szczęścia. Osoby z krótkim allelem tego genu mają skłonności do depresji. Przy czym warunki środowiskowe jak wychowanie oddziaływają z tymi genami i mają wpływ na ich działanie. Szczęśliwe dzieciństwo przyczynić się może do pozytywnego nastawienia w przyszłości. 

Rewolucja, która bardziej skupia się na gromadzeniu bogactwa, niż na egzystencji opartej na miłości, może zagrażać naszemu szczęściu. Wbrew pozorom interakcje międzyludzkie, bliskość z drugą osobą, mają największy wpływ na poczucie szczęścia, a nie zastąpi jej technologia i komunikatory społeczne. 

Co możemy zrobić według nauki, by podnosić nasze poczucie szczęścia?

  1. Zadbać o interakcje międzyludzkie. Słuchać innych i być szczerze zaangażowanym w rozmowę. 
  2. Ćwiczyć. Endorfiny, dopamina, norepinefryna i serotonina, odpowiedzialne za regulowanie nastroju, są uwalniane podczas ćwiczeń.
  3. Ćwiczyć uważność i koncentrację np. poprzez medytację.
  4. Ćwiczyć mózg, uczyć się, rozwijać się.
  5. Mówić do siebie życzliwie i z miłością.
  6. Pomagać innym. Bezinteresowna pomoc wydziela dopaminę i oksytocynę. 

To tylko niewiele sposobów, ale dość podstawowych na osiągnięcie szczęścia. Pozytywne efekty może przynieść nam obserwacja siebie, tego, co nam daje szczęście.

 

Powiększ swoją półkę z książkami:

  • Władysław Tatarkiewicz – “O szczęściu”

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Follow by Email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x