Olejki eteryczne – naturalne nie znaczy najlepsze.

Często jesteśmy przekonani, że naturalne produkty są zdrowe, nieszkodliwe, a także przypisuje się im właściwości lecznicze. Nauka  jeszcze nie jest w stanie sprawdzić wszystkiego, ale w kierunku farmakologi, a szczególnie ze składnikami naturalnego pochodzenia radzi sobie coraz lepiej. Mamy coraz większą wiedzę z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, której często zastosowanie nie opiera się na dowodach naukowych tylko na wieloletnich tradycjach, ale niestety też na ślepej naiwności konsumentów. Jednymi z produktów, które zyskały dobrą sławę, często są uznawane za “środki które leczą” bez konkretnych dowodów badań, są olejki eteryczne. Stosowane w aromaterapii, miejscowo na skórę, a także doustnie. Zobaczmy dwie strony medalu tych produktów. 

Co to są olejki eteryczne?

Nie z każdej rośliny da się pozyskać olejki. Muszą one mieć specjalne komórki tkanki wydzielniczej, które zawierają głównie związki organiczne odpowiadające między innymi za zapach. Wydzielina ta jest metabolitem mającym wpływ na koewolucję, między innymi wpływając na zapylanie kwiatów przez owady wabiąc je zapachem. Olejki eteryczne mają bardzo szeroki skład. Są mieszanką bardzo różnych związków chemicznych, nawet ponad 60, może być ich w jednej roślinie. Część tych związków może być szkodliwa dla nas, a część nie. 

Wykorzystanie olejków eterycznych.

Olejki eteryczne są wykorzystywane głównie w aromaterapii. Dodawane są także do różnych produktów nadając im zapach, na przykład perfum. W aromaterapii udowodniono badaniami, że olejek lawendowy oraz cytrynowy może wpływać na nasz układ nerwowy, zmniejszając stres. Olejki nie leczą. Nie ma na to dowodów, natomiast są spore ilości osób wokół nich zgromadzone głosząc ich zbawienne działanie nawet w leczeniu raka (na Netflix możecie obejrzeć w serii [NIE]ZDROWE odcinek o olejkach eterycznych, który dobrze obrazuje kult wokół tych produktów). Olejki eteryczne można też stosować jako suplement diety, a także jako kosmetyki. W tym artykule skupię się właśnie na zastosowaniu olejków na skórę.   

Naturalnie nie znaczy dobre.

Jest teraz wielki bum na produkty naturalne i bio. Olejki eteryczne właśnie do takich należą. Trzeba jednak zaznaczyć, że naturalne nie znaczy bez wad. Trzeba się liczyć z tym, że właśnie produkty naturalne, pochodzenia roślinnego takie jak w tym przypadku olejki eteryczne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Olejek z drzewa herbacianego, tymianku, rozmarynu, wykazują pomoc w walce z trądzikiem, jednak przy dłuższym stosowaniu lub skórze skłonnej do alergii może wystąpić podrażnienie, ale nie tylko te. Podrażnienie, czy też alergie objawiające się w różnej postaci może wywoływać każda substancja pochodzenia naturalnego. Organizm więc, zamiast pomocy, będzie musiał walczyć z alergenami, osłabiając się. 

Każdy olejek może być dla skóry zagrożeniem w postaci wysypki, alergii, a także po kontakcie skóry ze słońcem. Zachowanie się skóry może być indywidualne. Oznacza to, że nie ma odpowiedniego olejku, najlepszego dla nas wszystkich. 

Podrażnienie skóry może wynikać po bezpośrednim nałożeniu na skórę olejku eterycznego, a także po nałożeniu kosmetyku, który może mieć w składzie naturalne substancje zapachowe. Warto zatem sprawdzać, czy jesteśmy uczuleni na dany produkt, a szczególnie na produkt naturalny jak olejki eteryczne.

Najważniejsza informacja – sprawdź olejek eteryczny na małym kawałku skóry np. pozostawiając go na noc, można powtórzyć kilka razy to, aby się upewnić czy dany produkt nie uczula nas ani nie podrażnia, szczególnie właśnie olejki gdyż są mocno skoncentrowane. Jeśli przed kupieniem jakiegokolwiek olejku nie jesteście pewni go i chcielibyście sprawdzić co mówią na jego temat badania naukowe, to dajcie znać postaram się pomóc 🙂  

 

Pomoc merytoryczna: 

  • Benjamin J. Malcolm, PharmD, “Essential oil of lavender in anxiety disorders: Ready for prime time?”, Ment Health Clin. 2017
  • UR Juergens, U Dethlefsen, Anti-inflammatory activity of 1.8-cineol (eucalyptol) in bronchial asthma: a double-blind placebo-controlled trial, Respiratory Medicine, 2003
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Follow by Email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x