Każdy z nas jest idealnym zestawieniem genów.

Chcę przypomnieć nam 28 sierpnia 1963 roku i słynną wypowiedź pastora Martina Luthera Kinga “Mam marzenie” do 200-tysięcznego tłumu. Wszyscy, którzy przybyli do parku National Mall w Waszyngtonie, niezależnie od płci, niezależnie od religii, rasy, czy też orientacji seksualnej stali obok siebie jak bracia i siostry zjednoczeni tymi samymi wartościami. Stali tam jako ludzie. 

„Są dwa rodzaje praw” – mówił – „są prawa sprawiedliwe i są prawa niesprawiedliwe. Prawo sprawiedliwe to kodeks opracowany przez człowieka w zgodzie z prawem naturalnym. Prawo niesprawiedliwe to kodeks sprzeczny z prawem naturalnym. […] Każde prawo szanujące ludzką osobowość jest sprawiedliwe. Każde prawo poniżające człowieka jest niesprawiedliwe. Wszystkie przepisy segregacyjne są niesprawiedliwe, ponieważ segregacja rozdziera duszę i niszczy osobowość”. 

Dr Martin Luther King nie narażał swojego życia, wygłaszając tak odważne przemówienie, by stać się jednym z największych bohaterów w dziejach Stanów Zjednoczonych, chociaż nim został, ale dlatego, że wierzył w to co mówi, wierzył w lepsze zmiany i dobro, a ludzie przyszli tam nie dla niego, tylko dla samych siebie, bo mieli takie same przekonania. Oni wierzyli w równość oraz jednakowe prawo do życia dla wszystkich ludzi.

Czy naprawdę człowiek może być przeciwko człowiekowi, tylko dlatego, że ma inny kolor skóry lub też inną orientację seksualną? Skąd agresja, nienawiść? 

Jedną z zasad, którą uważam za najważniejszą jest to czy dana osoba jest dobra dla siebie i drugiej osoby czy też nie. Dzięki podróżom, w swoim życiu miałam okazję poznać sporo różnych ludzi. Znaleźli się Czarnoskórzy dobrzy i tacy, których wolę już nie spotkać, byli Amerykanie dobrzy i tacy, których wolę już nie spotkać, byli Żydzi dobrzy i tacy których wolę już nie spotkać, byli Cyganie dobrzy i tacy których wolę już nie spotkać, byli Turcy dobrzy i tacy, których wolę już nie spotkać, byli Hindusi dobrzy i tacy, których wolę już nie spotkać, byli Polacy dobrzy i tacy, których wolę już nie spotkać. Tych, których nie chce się już więcej spotkać, hejt i krytyka z pewnością nie zmieni. Nienawiść dzieli, nie buduje. 

 Ostatnio spotkałam się z opinią, że osoby z odmienną orientacją seksualną mają zły wpływ na edukację dzieci. Może powinno się wspomnieć na biologi, że obszary aktywności mózgu zakochanej osoby homoseksualnej niczym się nie różnią od heteroseksualnej, zamiast uczyć jakie organelle ruchu posiadają orzęski. Zastanawia mnie tylko fakt, czy rodzice serio myślą, że jak dziecku czegoś zakażą i będą je trzymać pod przysłowiowym kloszem to ich to przed “złym” światem obroni? Czy jak dziecku zakaże się oglądania pornografii albo spożywania alkoholu to dziecko po to już nie sięgnie? Nie wiem, może niektórzy rodzice w to jeszcze wierzą, albo umywają ręce, zamykają oczy i zwalają winę na szkołę albo na dziecko z którym nikt odpowiedzialnie, sensownie nie porozmawiał i nie pokazał innych możliwości. Szczególnie w XXI wieku gdzie internet stał się globalnym systemem do komunikacji i wymiany informacji zdroworozsądkowa edukacja, a przy tym akceptacja, wsparcie, otwartość, tolerancja i miłość dla dziecka mogą być najbardziej kluczowe.    

 Uczy się nas byśmy byli od kogoś lepsi. Bywamy porównywani z innymi  i sami często porównujemy się. Może warto skupić się na sobie i sprawdzić co można zmienić w sobie, by świat uczynić lepszym? Co by było gdybyśmy codziennie chcieli stawać się lepsi od siebie samych? Wbrew pozorom to nie jest egoistyczne. Egoizm jest wtedy, kiedy żądamy od ludzi, by byli tacy, jak my byśmy chcieli i żeby robili to, co byśmy chcieli oraz od świata, by był takim jak my chcemy. 

Może i jestem fantastką czy też idealistką, ale marzę byśmy MY ludzie darzyli się większą akceptacją, miłością i pomocą. Wiem, że czasami trudno, bo każdy z nas jest inny, różny, mamy często inne poglądy, ale wszyscy jesteśmy ważni i wyjątkowi, więc możemy się uzupełniać, a nie dzielić na lepszych i gorszych. Warto.


Powiększ swoją półkę z książkami: 

  • “Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania – Simon Sinek

 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Follow by Email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x