Dezodorant czy antyperspirant? Co wspólnego mają antyperspiranty z rakiem piersi i chorobą Alzheimera?

Półki w drogeriach są zapełnione od antyperspirantów zapewniających aż 48h ochrony przed potem do dezodorantów, które zabijają przykry zapach potu. Przez długi czas informacje, jakie składniki znajdowały się na etykiecie, nie były nam potrzebne, wystarczyło, że producent zapewnił brak żółtych plam na białej bluzce, mokrych pach i nieprzyjemnego zapachu. No właśnie, a co w tych kosmetykach jest takiego w składzie, że potrafią wstrzymać pot? Po pewnym czasie głośno zrobiło się o solach aluminium, a niektórzy producenci umieszczali na produktach znaczek “Nie zawiera soli aluminium”. Nasuwa się więc pytanie, czy w takim razie sole aluminium mają negatywny wpływ na zdrowie?

Antyperspirant a dezodorant?

Może zacznę najpierw jaka jest różnica między hasłami dezodorant a antyperspirant. W sumie już na samym początku ją pokazałam. Dezodorant jest głównie po to, aby zabić przykry zapach. Jest on na bazie alkoholu i jego zadaniem jest zabicie bakterii, które właśnie go powodują. Nasz pot w tym przypadku w dalszym ciągu będzie się wydzielał. Inaczej natomiast działają antyperspiranty, które potrafią hamować wydzielanie potu, a to właśnie dzięki solom aluminium. Te dwie nazwy nie wiedzieć czemu są często mylone i to przez samych producentów, więc po prostu najlepiej sprawdzać skład, znajdujący się na danym produkcie. Te zawierające sole aluminium to właśnie antyperspiranty.   

Co to są sole aluminium?

W zasadzie sole glinu. Aluminium to po prostu łacińska nazwa pierwiastka, który jest metalem z XIII grupy. Nazwa aluminium używana jest też w przypadku stopu glinu z innymi metalami.  Sam pierwiastek jest dość popularny w skorupie ziemskiej. Naturalnie występuje on w wodzie pitnej, warzywach i owocach, które pobierają go z ziemi, rybach, a także herbacie. Kojarzycie ten motyw, by nie wkładać cytryny, zanim nie wyciągniecie torebki z herbatą? Jeśli wiesz o co chodzi, to podziel się z innymi w komentarzu  🙂 

Niestety na tym się nie kończy dostarczanie Al do organizmu. Glin znajdziemy jeszcze w lekach, konserwach, przetworzonej żywności i… antyperspirantach. Najpopularniejszą solą stosowaną w sprayach jest hydrat chlorku glinu, czyli aluminium chlorohydrate, ale można też inne znaleźć, które przedstawiam poniżej. 

Związki glinu, które możemy znaleźć w składzie produktów kosmetycznych.

Jak działają sole glinu w antyperspirantach?

Łączą się z wodą zawartą w skórze i tworzą czopy, które blokują ujście gruczołów potowych i w ten sposób hamują wydzielanie się potu. Inaczej mówiąc, hamują naturalny proces termoregulacji i usuwania toksyn wraz z potem w obszarze pach. Zastanawia mnie czasami fakt dlaczego niektóre sprawy naturalne dla wszystkich są wstydliwe?  

Żółte plamy? Są właśnie głównie od antyperspirantów.

Producenci trochę mnie wpędzili w maliny, bo myślałam, że to właśnie antyperspiranty zapobiegają żółtym plamom na białych ubraniach, ale głównie to właśnie sole glinu są tego przyczyną. Tak więc, aby temu zapobiec zaczęto dodawać do nich  np. PEGi, czyli silikony, a na opakowaniu umieszczono napis “zapobiega powstawaniu żółtych plam”. 

Czy sole aluminium są dla nas niebezpieczne?

Aluminium może być dla nas niebezpieczny, jeśli dostanie się do naszego organizmu w postaci samego jonu Al3+. Ten jon z racji tego, że jest podobny do niezbędnego dla nas jonu Fe3+, to może go zastąpić i w ten sposób dostać się do każdej komórki naszego ciała. Jeśli chodzi o związki aluminium, to są one dość trwałe, nierozpuszczalne i ot tak nie uwalniają jonu glinu. Taki jon może się uwolnić np. przy określonym pH. Jony glinu lubią odczyn kwaśny [badanie], stąd też nie zaleca się gotowania kapuśniaczku w garnkach aluminiowych, ani owijania folią aluminiową kwaśnych owoców, bo to zwiększy wchłanianie glinu przez organizm. Taki pochłonięty glin się akumuluje w tkankach latami, a duże dawki mogą wywołać uszkodzenie centralnego układu nerwowego, być przyczyną depresji, demencji i zmęczenia [badania].   

Czy są badania potwierdzające negatywny wpływ soli aluminium zawartych w antyperspirantach na zdrowie?

O tym, że nadmiar jonów w organizmie szkodzi, wiadomo od dawna i nie ma wątpliwości co do badań na ten temat. Jeśli chodzi natomiast o wpływ aluminium z antyperspirantów, to zdania są podzielone. Z jednej strony znajdziemy badania, które pokazują, że bardzo niewielkie ilości jonów glinu mogą przeniknąć przez skórę [badanie], a z drugiej zaś, że kobieta, będąc pod stałą obserwacją, stosując antyperspirant przez 4 lata miała znacznie podwyższony poziom tego pierwiastka w organizmie, a po zaprzestaniu stosowania poziom zmalał [badanie]. Jeśli nerki działają prawidłowo, to organizm jest w stanie wydalić jony glinu, jeśli nie to tak jak w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek pojawią się objawy powstałe z toksyczności glinu. Z tego, co widzę, nie udowodniono jeszcze czy rzeczywiście ten glin akurat z antyperspirantów przenika do organizmu, ale wiadomo, że jakoś przenika i ma wpływ na organizm. Wiem, masło maślane, ale takie są badania na ten temat – maślane. Po prostu jak to badanie tłumaczy, nie ma odpowiednich narzędzi i metod, żeby ładne i potwierdzające badania na ten temat zrobić.

Sole aluminium a rak piersi?

Nie ma konkretnych badań, które mogą połączyć używanie antyperspirantu z rakiem piersi u kobiet. Konkretnych nie ma, ale część z nich postuluje wpływ soli aluminium z antyperspirantów na nowotwór piersi [badanie]. Aluminium również zostało wykryte podczas biopsji guzów piersi w dość dużym stężeniu, a zawartość glinu w części zewnętrznej, bliżej pach była znacznie wyższa [badanie]. W tym badaniu natomiast wykazano korelację między częstym stosowaniem antyperspirantu, goleniem pach (podrażnienia zwiększają miejsce przejścia jonów glinu do krwiobiegu), a rakiem piersi w młodszym wieku. 

Sole aluminium a choroba Alzheimera? 

Dowiedziono, że osoby z chorobą Alzheimera mają podwyższony poziom jonów glinu w mózgu. Zaobserwowano też początki zmian typowych dla tej choroby u myszy, którym podawano związki glinu. Wykazano, że wysoka ekspozycja na jony glinu ( w wodzie pitnej, aerozolu) może wywołać specyficzne objawy demencji. Czy zatem częste używanie antyperspirantu może się przyczynić do tej choroby? Nie ma na to jednoznacznych dowodów. 

Stosować czy nie stosować antyperspirantów? 

Po przeanalizowaniu sporej ilości wiedzy, reasumując mam
kilka rad: 

 1. Jeśli nie chcesz się narażać, stosuj dezodoranty, bez soli aluminium, przynajmniej zniwelują przykry zapach,
 2. Jeśli zdecydujesz się na antyperspirant, stosuj go rzadko, okazyjnie, przecież nie zawsze musisz mieć suche pachy 🙂
 3. Nie nakładaj antyperspirantu zaraz po goleniu pach, tylko na zdrową skórę
 4. Staraj się nie wdychać oparów po spryskaniu pach
 5. Tak więc, ręce do góry, niech walą się mury, wywietrz pachy i zdobywaj świat 🙂  

Wsparcie merytoryczne:

 • Dayde,  G. Berthon, “Potential toxicity of presumably insoluble aluminum salts in presence of common dietary acids”, Food Addit Contam, 1990
 • C. Linhart, H. Talasz, “Use of Underarm Cosmetic Products in Relation to Risk of Breast Cancer: A Case-Control Study”, EBioMedicine., 2017
 • K. Klotz, Dr. W. Weistenhöfer, “The Health Effects of Aluminum Exposure”, Dtsch Arztebl Int., 2017
 • Ch. Exley, L. M. Charles, “Aluminium in human breast tissue”, J Inorg Biochem, 2007
 • K G McGrath, “An earlier age of breast cancer diagnosis related to more frequent use of antiperspirants/deodorants and underarm shaving”, Eur J Cancer Prev, 2003
 • O. Guillard, B. Fauconneau, “Hyperaluminemia in a woman using an aluminum-containing antiperspirant for 4 years”, Am J Med, 2004
 • Ch. Exley, “Current Inorganic Chemistry (Discontinued) , tom 2, numer 1,”, 2012
 • https://www.swiatnauki.pl/8,467.html
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Follow by Email
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x